Itthon

Orbán Viktor: von der Leyen és Manfred Weber bejelentették, hogy meg akarják buktatni a magyar kormányt

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnök szerint az Európai Parlamentben azt is megnevezték szerdán, hogy kikből álljon ez a leendő brüsszelita kormány: "Az európai szocialisták Dobrev Kláráékat akarják delegálni, a Néppárt pedig a Tisza Pártot Magyar Péterrel". Orbán úgy fogalmazott: bejelentette az ellenállást, az említett két magyar politikust pedig jómadaraknak nevezte. 

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban
Hirdetés

Orbán Viktor a péntek reggeli Kossuth Rádióban adott interjújában elmondta, hogy az Európai Unió előtt álló gazdasági kihívásokról akart tárgyalni, különösen arról, hogy miért versenyképtelen Európa az amerikai és kínai gazdaságokkal szemben. Hozzátette: alaposan felkészült a magyar elnökség tervei alapján, de a találkozó résztvevői inkább politikai konfliktusokat generáltak, mintsem értelmes vitát folytattak volna: „akik összejöttek, azok ilyen gőzös állapotban voltak, és egyáltalán nem akartak higgadt, nyugodt, értelmes vitát folytatni.”

„Egyáltalán nem akartak higgadt, nyugodt, értelmes vitát folytatni, hanem egy politikai pofozkodást, balhét, lökdösődést, csihi-puhit, kinek hogy tetszik, ezt képzeltek el, és nekünk rontottak. Amikor tízen jönnek az emberre, az a rock and roll” – fogalmazott.

A miniszterelnök arra is kitért, hogy a helyzet kezelése nem volt egyszerű, mert Magyarország képviselőjeként megpróbált úriemberként viselkedni, de végül kénytelen volt kiállni magáért. Elmondta: „ha mi továbbra is itt úriembereskedünk, akkor még baleknak néznek bennünket. Tehát úgy döntöttem, hogy nem hagyhatjuk magunkat, bele kell ebbe állni.” Orbán hozzátette, hogy bár a támadások meglepőek voltak, mindent megtett, hogy megvédje Magyarország álláspontját.

„Meg akarják buktatni a kormányt”

Az interjúban Orbán arról is beszélt, hogy a vita során világossá vált, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, és az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber nyíltan bejelentették, hogy meg akarják buktatni a magyar kormányt. „Bejelentették, hogy nekik egy másik kormány kell. És azt is megnevezték, hogy kikből álljon ez a leendő… brüsszelita kormány, mert ez a nemzeti szuverenista magyar kormány nekik nem jó.”

Szerinte az európai szocialisták Dobrev Kláráékat akarják delegálni, a Néppárt meg a Tisza pártot Magyar Péterrel.

„Világossá tették, hogy ez az a koalíció, aminek a szerződése vagy házassága ott meg is történt a szemünk előtt, celebrálta a papként vagy anyakönyvvezetőként von der Leyen, Manfred Weber volt a tanú, és a két érintett fél pedig világosan megmondta, hogy ők készen állnak arra, hogy teljesítsék azt, amit Brüsszel követel” – tette hozzá Orbán.

A kormányfő szerint az új, Brüsszel által támogatott kormány négy kulcsfontosságú területen vállalná a Brüsszel által kívánt irányokat: beszállna az ukrajnai háborúba, támogatná a migrációs politikát, eltörölné a családvédelmi törvényeket, és belemenne a gazdasági-kereskedelmi hidegháborúba.  „Be akar delegálni Brüsszel a leendő magyar kormányba egy szocialistát, meg egy néppártit, akik majd támogatni fogják a legfontosabb brüsszeli célkitűzéseket, amelyek éppen a konfliktusokat okozzák Magyarország és Brüsszel között. Vége a szuverenista magyar politikának, brüsszelita kormányunk lesz, úgy fogunk kinézni, mint ahogy ezek az urak és hölgyek kinéznek, akiket láthattunk ott a parlamentben. Ez az értelme annak, ami történt” – fogalmazott Orbán. 

„Bejelentettem az ellenállást”

A miniszterelnök úgy fogalmazott: érti az Európai Bizottság tervét, miszerint egy Brüsszel által támogatott kormányt akarnak Magyarországra delegálni. „Láttuk ezt a remek kis esküvői szertartást, nyílt szerződéskötést. Na, de mi is itt vagyunk. Nem oda Buda.” Kiemelte, hogy a magyarok nem fogják ezt tétlenül nézni, és a kormány ellen fog szegülni ennek a tervnek.

„Ez már volt. Kívülről akarták megmondani nekünk, hogy hogyan éljünk. Ez nem fog menni.” A miniszterelnök párhuzamot vont a szocializmus és a mostani brüsszeli törekvések között, kijelentve, hogy a magyarok harminc éve szabadultak meg ettől a rendszertől, és nem akarnak visszatérni ahhoz. Úgy látja, hogy Brüsszel terve, amely szerint egy „brüsszelita kormányt” akarnak Magyarországra delegálni, 

„ugyanolyan hónaljszagú volt, mint a szocializmus.”

„Ez egy szabad ország, és majd a magyar emberek eldöntik, hogy mi legyen. Szóval az első és legfontosabb dolog, hogy én bejelentettem az ellenállást. Tehát, hogy ezzel a brüsszeli tervvel, amely egy ilyen kormányt akar delegálni Magyarországra, ezzel szembe fogunk állni. Lesz, ami lesz, vállaljuk az ezzel járó konfliktust” – szögezte le.

A miniszterelnök szerint Brüsszelben is kénytelenek lesznek elfogadni a valóságot, és visszatérni a normális európai politikához. „Szerintem most kicsit lehiggadnak, ők is értékelni fogják ezt a vitát, és rájönnek, hogy ez nem jó üzlet (…) Hagyjuk békén Magyarországot, ezt a két jómadarat, akikkel leszerződtünk, hogy majd ők mennek Magyarországra, kifizetjük másképp, és felejtsük el ezt az egészet, és térjünk vissza az európai stílusú politikához” – fogalmazott.

„Az új francia belügyminiszter túltesz rajtam”

„Európában elvesztették az emberek az otthonosságérzetüket”,  a bűncselekmények száma nő – mondta a migráció kapcsán  A migrációnak óriási pénzügyi terhe van, “az európai rendszer nem tűri ez sokáig” – hangoztatta a miniszterelnök.

“Üdv a klubban” – ezt mondta Scholz kancellárnak, a hollandoknál a migrációellenes erők nyertek, “az új francia belügyminiszter pedig túltesz rajtam”, ha a migrációról van szó – tette hozzá Orbán Viktor.

Lesz-e  versenyképességi EU-s megállapodás?

„Csekély esély van rá”,  nagyon távol vannak az álláspontok – mondta, a brüsszeli “intifádára, keresztrefeszítési kísérletre” utalva.

A 3-6 százalékos növekedés a tét

Nekünk a magyar gazdasággal kell foglalkoznunk – mondta, hozzátéve: már körvonalazódnak az az intézkedések, amelyek lendületet adnak a magyar gazdaságnak, hetek óta ezzel foglalkozik – árulta el Orbán Viktor. Összerakják az akciótervet, a 3-6 százalékos gazdasági növekedés a tét. De ez még nem lesz így most a negyedik negyedévben – a növekedés 1-2 százalék között lesz. 

De a ‘25-ös év elején óriási lendület kap a magyar gazdaság, “ez már nagyon világosan látszik majd”.

Jön a Demján Sándor program

Lesz egy nagy “lakásbumm”, nem tartom irreálisnak, hogy 1 milliós legyen az átlagbér – jelentette ki újra Orbán Viktor. Megerősítette azt is, hogy lesz egy munkáshitel, és a kis- és közép-vállalkozásnál jön a  Demján Sándor-program jön – mondta, hozzátéve, hogy hivatalos engedély még nincs az elnevezésre.

E mögött ott van a gazdasági semlegesség-filozófia – mondta el most is. “A brüsszeliek pedig egyék meg, amit főztek!” – jelentette ki Orbán Viktor.

Tegnap a gazdasági miniszter bemutatta neki a tervezett intézkedések mögötti számokat, új egyezség kell az emberekkel – fogalmazott a miniszterelnök.

A fogyasztási gazdaságpolitikai vitákat soha nem szívelte, nem tartja jónak, 

ne az állam akarja megmondani az embereknek hogy fogyasszanak, mire költsék a pénzüket. 

Ha a “cihában akarják tartani”, tartsák ott, vagy ha a gyereküknek lakást akarnak venni, akkor gyűjtsék arra – derült ki Orbán Viktor szavaiból. De a miniszterelnök hozzátette: “pénz van”.

“Fényesek” – mondta végül Orbán Viktor a magyar gazdaság kilátásairól. 
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek